Güncel

Kerem Hasanoğlu Kimdir? Başarıları? Ailesi? Enver Hasanoğlu?

Kerem Hasanoğlu ‘nun Ailesi?

 

Kerem Hasanoğlu’nun babası Prof.Dr Enver Hasanoğlu da Türk Eğitim tarihinin mihenk taşlarından, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi dekanlığı, 2 dönem Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, YÖK üyeliği, YÖK sağlık komisyonu başkanlığı yapmış ve YÖK Başkanlığı için de birçok kez ismi geçmiş Prof.Enver Hasanoğlu’dur.

 

Kerem Hasanoğlu 156 ülkede Dünya’nın en büyük çocuk sağlığı kurumu IPA’nın direktörlüğüne atanarak büyük bir başarıya imza atmıştır.Kurumun başkanlığına ise babası Prof.Enver Hasanoğlu seçilmiştir.

 

Kerem Hasanoğlu ‘nun Başarıları 

 

1- IPA Dış İlişkiler Direktörlüğü: Kerem Hasanoğlu şu an 144 ülkede Dünyanın en büyük çocuk sağlık kurumu IPA Dış İlişkiler Direktörü olarak görev almaktadır. Yatırımlar, ulusal ve uluslararası çalışmalarla tanınmaktadır. Yaptığı projeler ve yatırımlarla birçok kez hem ülke gündemine hem de ulusal basında yer edinmiştir. 

 

2- Bilinçli Gençler Projesi: üniversitelerden ilk okula kadar olan gençlerin, ülke için projeler üreterek, çevrelerindeki sosyal sorunları çözmesi için hayata geçirilmiş bir projedir İçinde, 81 ileden  2000’in üzerinde proje gerçekleştirilmiştir. Türkiye’deki en büyük gençlik hareketi olarak 2,5 sene sürerek rekor bir katılıma imza atmıştır. Bu anlamda Milli Eğitim Bakanı, Gençlik Spor Bakanı ve YÖK Başkanı ile protokoller imzalayan Hasanoğlu; bu kurumlara da sosyal sorunların çözümü için tarihlerinde ilk kez protokol imzalayarak sosyal konularda birlikte hareket etmelerine öncülük etmiştir.

 

3- Herşey Sevgiyle Başlar: Kerem Hasanoğlu, mülteci çocukların toplumda kaynaştırılmasını hedefleyerek ve bu konudaki farkındalığı arttırarak tüm toplumun, sanatçıların, sporcuların ve ünlü isimlerin desteğini de almış ve son olarakta Dünyanın en büyük kurumlarından olan IPA World tarafından Amerika ve diğer ülkelere model gösterilmek üzere Hasanoğlu’ndan onay istenmiştir.

 

Kerem Hasanoğlu, birçok uluslararası vakıf ve kuruluşa, çalışmalar ve projeler konusunda destek vermektedir.

Kerem Hasanoğlu Kimdir? Birleşmiş Milletler?

 

Eski Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri ve eski Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-moon’dan Türkiye’nin mülteci politikasına övgü geldi. 

 

Eski BM (Birleşmiş Milletler) Genel Sekreteri Ban Ki-moon: “Türkiye büyük iş yapıyor.” Ban Ki-moon, Türkiye’nin 3 milyon 500 bin mülteciyi misafir ettiğini duyunca “Bu inanılmaz, Türkiye büyük iş yapıyor” dedi.  Güney Kore’nin başkenti Seul’de temaslarda bulunan Dünya Uluslararası Pediatri Kurumu Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu ile Ban Ki-moon, bir görüşme yaptı.  

 

İkili, dünyadaki mültecilerin durumu üzerine ve bilhassa ülkemizin mültercilere karşı tutumu üzerine görüşme sağladı. Dünya üzerindeki çocuklara yönelik çalışmalardan söz edilirken konu Türkiye’ye geldi. Ban Ki-moon, birkaç sene önce Türkiye’ye gittiğini ve Gaziantep Islahiye’deki mülteci kampını ziyaret ettiğini söyledi.  Ban, “O dönem Türkiye’de 2 milyon mülteci vardı” dedi. Kerem Hasanoğlu ise, “Şu an Türkiye 3 milyon 500 binin üzerinde mülteciye ev sahipliği yapıyor. Üstelik bunun yarısını da çocuk mülteciler oluşturuyor” diyerek son durumu iletti. Duydukları karşısında şaşıran Ban Ki-moon, “3 milyon 500 bin… Bu gerçekten inanılmaz bir sayı. Türkiye büyük bir iş yapıyor” dedi.   Türkçe teşekkür etti. Kerem Hasanoğlu, Ban Ki-moon’u 10 yıl boyunca yaptığı BM Genel Sekreterliği görevi sırasındaki başarılarından ve çabalarından dolayı kutladı. Ban Ki-moon, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olduğu dönemde de Türkiye’ye, mültecilere gösterdiği muhabbet, cömertlik ve konukseverlik için teşekkür etmişti. 

 

Kerem Hasanoğlu ve Babası Enver Hasanoğlu?

 

Enver Hasanoğlu, (d. 1946, Kerkük) Türk pediatrik nefroloji uzmanı, doktor, akademisyen. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1969’da mezun olmuştur. 1973’te Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında ihtisasını tamamlamıştır. 1975’te pediatrik nefroloji alanına geçmiştir. 1984’te profesör olmuş, sırasıyla: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde dekan olmuştur. 1992-2000 yılları arasında Gazi Üniversitesi Rektörlüğünü yapmıştır. Rektörlük görevinin ardından Gazi Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi’nde görev yapmıştır. 2006 yılında Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçilmiş ve cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından bu göreve atanmıştır.2010 yılında 4 yıllık görev süresi dolduğu için ayrılmıştır.

 

Kerem Hasanoğlu 156 ülkede Dünya’nın en büyük çocuk sağlığı kurumu IPA’nın direktörlüğüne atanarak büyük bir başarıya imza atmıştır.Kurumun başkanlığına ise babası Prof.Enver Hasanoğlu seçilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu